44. letní tábor Albatros 2025, termín konání je od 12. července do 26. července na tábořišti mezi Strašicemi a Zvotoky

úterý 14. července 2015

Austrálie míří k samostatnosti


Austrálie,  jak už víme, byla považována za "zemi nikoho". Po prvních flotilách s trestanci sem proto začaly připlouvat i lodě s osadníky. Půda tady totiž byla zadarmo, stačilo si vykolíkovat libovolně velké území, a pokud ho osadník dokázal upravit a ubránit, mohl se rychle pustit do hospodaření.

Kolem pobřeží a postupně i dál do vnitrozemí tak začaly vznikat rozsáhlé stanice (tak se v Austrálii říká farmám), kde farmáři chovali ovce, později i hovězí dobytek, pěstovali obilí a jiné plodiny. Bělošské osídlení se rozrůstalo, vznikaly nové kolonie.
Osadníci vyráželi do buše nalehko - často jen s tím, co dokázali sami unést. Určitě jim ale nechyběla sekyra, puška a plechový hrnek na čaj.
Nový Jižní Wales vznikl osídlením Port Jacksonu kapitánem Arthurem Philipem a první flotiloiu. Země Van Diemena, dnes známá jako Tasmánie, byla osídlena v roce 1803, samostatnou kolonií se stala roku 1825. Oficiálně Velká Británie vyhlásila své nároky na západní část Austrálie roku 1829. Z části Nového Jižního Walesu byly vytvořeny další samostatné kolonie: Jižní Austrálie roku 1836, Victoria roku 1851 a Queensland roku 1859. Severní teritorium bylo založeno roku 1911 vynětím z Jižní Austrálie. Jižní Austrálie byla založena jako "svobodná provincie" a nikdy tedy nebyla trestaneckou kolonií. Provinci Victoria a Západní Austrálie byly tako založeny jako svobodné, ale později přijaly transporty trestanců. Transporty do Nového Jižního Walesu byly roku 1848 po prostestech obyvatel zastaveny.

Podívejte se, jak se uspořádání Austrálie měnilo.

Na počátku 50. let 19. století vypukla v Bathurstu v Novém Jižním Walesu zlatá horečka. Rychle následovaly další objevy. Opály! Stříbro! Cín! Za rychlým zbohatnutím vyráželi usedlíci, ale zároveň se do Austrálie valily stovky dalších dobrodruhů. 



Osada prospektorů v době zlaté horečky. 

Velká Británie se pochopitelně také snažila si na bohaté kolonii něco ukousnout, a ta se samozřejmě bránila. Takzvaná "Eureka Stockade", vzpoura proti zavedení poplatků za těžební licence, pak byla v roce 1854 v Austrálii prvním vyjádřením občanské neposlušnosti. Mezi roky 1855 a 1890 postupně všech pět kolonií získalo svou vlastní samosprávnou vládu. Samozřejmě stále zůstávaly součástí Britské říše.  


Otevření australského parlamentu v roce 1901.
Většinu ústavních vazeb mezi Austrálií a Velkou Británií formálně ukončil roku 1931 takzvaný Statute of Westminster. Poslední ústavní vazby mezi Austrálií a Spojeným královstvím byly zrušeny v roce 1986 přijetím tzv. Zákona o Austrálii odstraňujícího všechny britské vlivy v jednotlivých australských státech a rušícího soudní odvolatelnost k orgánům Velké Británie. Australští voliči však přechod k republikánskému zřízení 55% většinou v roce 1999 odmítli. 
Australský svaz je federální konstituční monarchií s parlamentním systémem vlády. Panovníkem je tady panovník Spojeného království, v současné době Alžběta II. 

Alžběta II. si na návštěvu Austrálie vzala moc pěkný klobouček, my ale přece anglickou královnu dobře známe!
Seznámili jsme se s ní už loni, takže se za ní vlastně jenom vracíme!

Královnu v Austrálii zastupuje generální guvernér na federální úrovni a guvernéři na úrovni státní. 

Žádné komentáře:

Okomentovat