Austrálie míří k samostatnosti
Austrálie, jak už víme, byla považována za "zemi nikoho". Po prvních flotilách s trestanci sem proto začaly připlouvat i lodě s osadníky. Půda tady totiž byla zadarmo, stačilo si vykolíkovat libovolně velké území, a pokud ho osadník dokázal upravit a ubránit, mohl se rychle pustit do hospodaření.
Kolem pobřeží a postupně i dál do vnitrozemí tak začaly vznikat rozsáhlé stanice (tak se v Austrálii říká farmám), kde farmáři chovali ovce, později i hovězí dobytek, pěstovali obilí a jiné plodiny. Bělošské osídlení se rozrůstalo, vznikaly nové kolonie.
![]() |
Osadníci vyráželi do buše nalehko - často jen s tím, co dokázali sami unést. Určitě jim ale nechyběla sekyra, puška a plechový hrnek na čaj. |
Nový Jižní Wales vznikl osídlením Port Jacksonu kapitánem Arthurem Philipem a první flotiloiu. Země Van Diemena, dnes známá jako Tasmánie, byla osídlena v roce 1803, samostatnou kolonií se stala roku 1825. Oficiálně Velká Británie vyhlásila své nároky na západní část Austrálie roku 1829. Z části Nového Jižního Walesu byly vytvořeny další samostatné kolonie: Jižní Austrálie roku 1836, Victoria roku 1851 a Queensland roku 1859. Severní teritorium bylo založeno roku 1911 vynětím z Jižní Austrálie. Jižní Austrálie byla založena jako "svobodná provincie" a nikdy tedy nebyla trestaneckou kolonií. Provinci Victoria a Západní Austrálie byly tako založeny jako svobodné, ale později přijaly transporty trestanců. Transporty do Nového Jižního Walesu byly roku 1848 po prostestech obyvatel zastaveny.
![]() |
Podívejte se, jak se uspořádání Austrálie měnilo. |
Na počátku 50. let 19. století vypukla v Bathurstu v Novém Jižním Walesu zlatá horečka. Rychle následovaly další objevy. Opály! Stříbro! Cín! Za rychlým zbohatnutím vyráželi usedlíci, ale zároveň se do Austrálie valily stovky dalších dobrodruhů.
![]() |
Osada prospektorů v době zlaté horečky. |
Velká Británie se pochopitelně také snažila si na bohaté kolonii něco ukousnout, a ta se samozřejmě bránila. Takzvaná "Eureka Stockade", vzpoura proti zavedení poplatků za těžební licence, pak byla v roce 1854 v Austrálii prvním vyjádřením občanské neposlušnosti. Mezi roky 1855 a 1890 postupně všech pět kolonií získalo svou vlastní samosprávnou vládu. Samozřejmě stále zůstávaly součástí Britské říše.
![]() |
Otevření australského parlamentu v roce 1901. |
Většinu ústavních vazeb mezi Austrálií a Velkou Británií formálně ukončil roku 1931 takzvaný Statute of Westminster. Poslední ústavní vazby mezi Austrálií a Spojeným královstvím byly zrušeny v roce 1986 přijetím tzv. Zákona o Austrálii odstraňujícího všechny britské vlivy v jednotlivých australských státech a rušícího soudní odvolatelnost k orgánům Velké Británie. Australští voliči však přechod k republikánskému zřízení 55% většinou v roce 1999 odmítli.
Australský svaz je federální konstituční monarchií s parlamentním systémem vlády. Panovníkem je tady panovník Spojeného království, v současné době Alžběta II.
![]() |
Alžběta II. si na návštěvu Austrálie vzala moc pěkný klobouček, my ale přece anglickou královnu dobře známe! |
![]() |
Seznámili jsme se s ní už loni, takže se za ní vlastně jenom vracíme! |
Královnu v Austrálii zastupuje generální guvernér na federální úrovni a guvernéři na úrovni státní.
Žádné komentáře:
Okomentovat