44. letní tábor Albatros 2025, termín konání je od 12. července do 26. července na tábořišti mezi Strašicemi a Zvotoky

středa 20. května 2015



Původní obyvatelé Austrálie - národ bez jména

Než si povíme něco dalšího o zemi podivných zvířat a podivných rostlin, měli bysme se podívat na původní obyvatele Austrálie. Určitě si to zaslouží!

Ani "původní" obyvatelé ale nejsou tak docela nejpůvodnější.  Ve skutečnosti přišli australoidi - jak se jim odborně říká - z jihovýchodní Asie. A to postupně v několika vlnách někdy mezi 25 až 40 tisíci roky. Podobně jako první Indiáni do Ameriky přešli australoidi z Asie do Austrálie "suchou nohou".
V té době vrcholila poslední doba ledová. Hladina moře poklesla o mnoho desítek metrů. A tak bylo možné jít z jihovýchodní Asie do Austrálie takřka stále po suché zemi. Budoucí Austrálci putovali zřejmě několika cestami. Jejich hlavní trasa však nesporně vedla přes Malajský poloostrov, Indonésii a přes celou řadu dnes již neexistujících ostrovů, které se v poslední době ledové na čas vynořily z vod Torresovy úžiny, oddělující Austrálii od Nové Guineje.
I přesto museli černí poutníci z Asie místy překonávat nevelké mořské úžiny. K tomu jim zřejmě stačily velice jednoduché vory, případně primitivní čluny ze zvířecích kůží.

Je trochu těžké najít obrázek mapy, na které by byl zároveň kus Asie, Malajského poloostrova i Austrálie,  ale i z téhle mapičky je zřejmé, že cesta z Asie do Austrálie není úplně nepředstavitelná - podívejte se do atlasu, tam to všechno najdete větší a podrobnější!



Budoucí aboriginové nepřišli najednou, ale postupně, v celé řadě vln. Nejsou proto všichni zcela stejní. Nejtmavší pleť mají ti, kteří žijí na severu kontinentu. Tito vystěhovalci z Asie žili ještě v době příchodu prvních Evropanů do Austrálie na kulturní úrovni starší doby kamenné.
















PROTINOŽCI V DOBĚ LEDOVÉ
Před zhruba deseti tisíci roky skončila poslední doba ledová. Mořská hladina se začala postupně znovu zvedat, až asi před 4800 roky zmizel "suchozemský most" mezi Asií a Austrálií provždy ve vodách oceánu. Od té doby už "lidé odjinud" do Austrálie nepřicházeli. Teprve v době velkých zeměpisných objevů začali navštěvovat a postupně i poznávat pátý světadíl nejprve Nizozemci a potom Angličané. S překvapením pak popisují nejen rostlinstvo a podivuhodné australské živočichy, ale zejména lidi, kteří tu žijí.

LOVCI A SBĚRAČI
Právem. Opravdu nikde jinde na světě (snad s výjimkou několika zvláště zaostalých skupinek obyvatelstva Nové Guineje) nežili lidé tak jednoduší jako zde. Neznali ani nejprimitivnější formy zemědělství. A v Austrálii ani nenalezli rostliny, které by se hodily k pěstování. A stejně tak se žádné z australských domorodých zvířat nehodilo ke zdomácnění. Jediný živočich, který tu člověku pomáhal, byl polodivoký pes dingo, jehož předkové snad také přišli s prvými australoidy z jihovýchodní Asie. Mladá štěňata dinga získávali Austrálci z nor, odkud si je odnášeli do svých tábořišť. Polovycvičený dingo pak pomáhal domorodcům při lovu a v noci je tělem ohříval. Austrálci totiž spali zpravidla na holé zemi.

Tak tohle je dingo!

Lov byl vysloveně mužskou záležitostí. Muži lovili s dlouhými oštěpy, pro něž vymysleli i zvláštní vrhač woomeru. 

Vědci jsou přesvědčení, že původní obyvatelé Austrálie házeli oštěpem mnohem dál a mnohem přesněji než dnešní sportovci!

Líp než Dana Zátopková!

Líp než Bára Špotáková! 

A nejspíš dokonce líp i než světový rekordman Jan Železný!

A nesmíme zapomenout na Romana Šebrle - zvlášť některé maminky by nám to neodpustily! Ale, je nám líto, přes všechny Romanovy přednosti původní Austrálci házeli oštěpem dál!

Zejména ale při lovu i v boji používali svůj nejproslulejší vynález - bumerang. Zbraň se po zásahu oběti vrátila zpět k tomu, kdo ji vyslal.
Bumerang je tak neobvyklá zbraň, že jí nejspíš věnujeme ještě samostatnou kapitolu, takže jen obrázek pro připomenutí!

Na severu Austrálie, v dnešním státě Queensland, "vynalezli" domorodci i znamenité kamenné sekery, které používali také při lovu.
Takhle nějak vypadaly kamenné sekery. Austrálci je zřejmě brousili pískem.

Veškerou potravu původním Austrálcům skýtalo to, co mohli nalézt v přírodě svého světadílu. Živili se tedy sběrem a lovem. Přitom sběr housenek, mravenců a zejména různých kořínků, semen, ořechů a dalších darů rostlinné říše byl úlohou žen, lov a někde i rybolov prací mužů.
Tak jako byl velice jednoduchý způsob získávání potravy, bylo jednoduché i společenské zřízení prvních Austrálců.
Před dvěma stoletími, kdy začínali Austrálii kolonizovat Evropané, se dělili její původní obyvatelé do zhruba pěti set kmenů. Slovo kmen by se ale mělo napsat v uvozovkách. Australský "kmen" tvořili lidé, kteří hovořili stejným jazykem, případně stejným dialektem.

1 komentář:

  1. U bumerangu je malinká chyba, bumerang se po zásahu nevrací ! To prostě narazí a spadne na zem ale pokud lovec nezasáhne tak se mu bumerang vrátí zpět.

    OdpovědětVymazat